چاپ

معایب ومزیت های سیستم عامل مک در مقابل ویندوز

نگارش یافته توسط رضا زاهدی نژاد. قرار گرفته در مقالات کامپیوتری

 

چند روز پیش یک مقاله بسیار جالب را وقتی به یکی از فروشگاه های نرم افزار در شیراز (شبنم رایانه ) رفته بودم دیدم 

تصمیم گرفتم آن را اسکن کنم و در سایت قرار بدم 

امیدوارم مورد توجه شما قرار بگیره

 

 

برخلاف ویندوز، مک سیستم عاملی است که دایم با پیغام ها و هشدارهای گونا گون ازارتان نمی دهد. در مک فرض بر این است که هر چیزی بطور درست پیش  رود پس نیازی نیست که این امر دایما اعلام شود. مثالی بزنیم: فرض کنید یک موس USB ‏به سیستمتان وصل کرده اید. در مک هرگز پیغامی نمی بینید مبنی بر اینکه موس شما با موفقیت نصب شده و آماده استفاده است ! بلکه فرض بر این است که چون شما دار ید همین الان از موس استفاده می کنید پس دانید موس تان وصل شده و آماده است. یک  USB ‏یا FireWire ‏به سیستمتان وصل کنید و همه آنچه می بینید یک در ایو اضافه شده است .بطور معمول در Mac as x ‏تنها زمانی با پیغام مواجه می شوید که چیزی درست پیش نرفته باشد. اما ویندوز، واقعا اصرار دارد به شما بگوید در حال انجام چه کاری است. وسیله ای به سیستم وصل کنید به شما  میگوید وسیله وصل شده .چیزی از سیستم حذف کنید پیغام می دهد وسیله حذف شده! شما ممکن است ساعتها و حتی روزها با یک Mac ‏کار کنید اما به ندرت با خود سیستم عامل طرف شوید اما در مورد ویندوز اوضاع متفاوت است. ویستا تمام توجه شما را می طلبد !

‏یکی از اصول نخستین بوجود آمدن مکینتاش که تا کنون اهمیت اولیه خودش را حفظ کر«ه تاکید بر سا«گی استفاده و آسان فهمی کاربر از ‏رابط گرا فیکی بوده است. در مقایسه با ویندوز باید گفت اپل در این زمینه بسیار موفق بوده است نه بدلیل تکامل تدریجی سیستم عاملش ‏بلکه بخاطر عقب روی وحشتناک ویندوز. برای مثال در Windows XP ‏گزینه ای در Control Panel ‏وجود دارد به نام Add Remove Programs این ‏گزینه همان کاری را می کند که از آن انتظار داریم. افزودن و حذف برنامه ها. در ویندوز ویستا اما شاهد تغییر آن به Programs and Features ‏هستیم. بی شک این نامی نیست که یک کاربر مبتدی را به منوی افزودن یا حذف برنامه ها رهنمون سازأ´‏همیشه شنیده ایم که ویندوز در  زمینه امنیت ( Security ‏) مشکلات عدیده ای دارد. در ویستا اما مایکروسافت تبلیغ زیادی در باره ارتقاء امنیتی سیستم عاملش به مدد User Account Control ‏کرده است. حتی مایکروسافت ادعا کرده UAC ‏همان حلقه گمشده ایست که ویستا را از لحاظ امنیتی به سطح Mac os x ‏و حتی توزیع های مختلف لینوکس می رساند. اما انگار کمی اغراق شده است. بیایید باز هم مثالی بزنیم: در سیستم عامل Mac os x ‏در صورتی که بخواهیم هر گونه تغییری در تنظیمات سیستم بدهیم یا برنامه ای در جایی که دسترسی مستقیم خواندن و نوشتن ( Read write ‏) نداریم نصب کنیم باید ابتدا هویت خودمان را ثابت کنیم .( Authenticate ‏) اگر بخواهیم برای دسترسی به wiFi ‏آی پی سیستم را تغییر دهیم باید حتما رمز عبور مدیر سیستم ( Administrator ‏) را داشته باشیم .

‏اما عجیب است که چنین کاری در ویستا به راحتی آب خوردن برای هر کسی که پشت سیستم شما نشسته باشد انجام  میشود. تنها چیزی که ویستا می پرسد این است که آ یا واقعا می خو اهید این تغییر انجام شود !!! در حقیقت UAC ‏ویستا بیشتر به یک سیستم تایید ( Confirmation ‏)شبیه است تا یک سیستم اثبات هویت .( Authentication ‏)

‏اما بیایید از جنبه استفاده از سخت افزار به این دو رقیب نگاهی بیندازیم مکینتاش سالها از سخت افزارهای اختصاصی خودش استفاده می کرده مثلا از پردازشگر های Motorola ‏که معماری X86 ‏نداشتند اما اپل از پردازشگر های Intel X86 ‏استفاده می کند. با این حال عجیب است که سرعت اجرای برنامه ها و کار کرد سیستم عامل در این نمونه ها از Mac os ‏بسیار بسیار سریعتر از سیستمهای پی سی مشابه است! همینجا یک نکته جالب هم اضافه می کنم. ظاهرا سرعت اجرای ویندوز و برنامه های تحت ویندوز در رایانه های مک (که در حال حاضر قادر به نصب ویندوز هم هستند) از سرعت آنها روی PC ‏هم بیشتر است´

‏تنها چیزی که میتوان در مورد ظاهر گرافیگی Mac ‏گفت این است ساده و در عین حال چشمگیر.

‏اپل بنای سیستم عامل Mac os x ‏خو« را بر روی unix ‏ساخت. سیستم عاملی که حرفه ای ها معتقدند بی شک پایدار ترین و امن ترین سیستم عاملی است که تا کنون توسط بشر ساخته شده است (لینو کس هم بر اساس یونیکس توسعه یافته است). پس از آن بود که تیم توسعه ‏اپل ساختار گرا فیکی بینظیری برای این سیستم تازه نوشته شده بنیان گذاردند و آن را به شاهکار مولتی مدیا تبدیل کردند .

‏در ویندوز وقتی یک برنامه هنگ می کند معمولا کل سیستم عامل از کار می افتد چرا که در این سیستم عامل اجزاء سازنده برنامه ها و سیستم عامل معمولا به هم پیوند خورده اند. اما در مک داستان کاملا فرق می کند .برنامه های مک جوری طراحی  میشوند که مستقل از هم و مهمتر از همه مسستقل از سیستم عامل عمل میکنند(در عمل معماری سیستم عامل چنین اجازه ای را به برنامه نویسان می دهد). پس اگر برنامه ای دچار اختلال در عملکرد شد بقیه اجزاء سیستم به کار خود ادامه می دهنأ. بعلاوه گزینه ای در مک هست بنام Force Quit ‏که ‏اجازه میدهد برنامه به اسانی بسته شود. شما می تو انید برنامه را بلافاصله دوباره اجرا کنید و برنامه انگار که هرگز مشکلی نداشته به کار خودش ادامه خواهد داد .یکی از قابلیتهای جالب توجه Mac as x ‏قابلیت اطمینان ( Reliability ‏) سیستم عامل است. فرض کنید پوشه یک برنامه نصب شده را در ویندوز جابجا کنید. قطعا برنامه برای همیشه از کار خواهد افتد و احتمالا به نصب مجدد نیاز پیدا خواهد کرد. انگار در مکینتاش قضیه فرق می کند Mac ‏.به قدری باهوش است که با جابجایی یک فایل یا کل فولدر یک برنامه آن برنامه از هم نمی پاشد بلکه میانبرهایش را بر اساس موقعیت جدید بازارایی کند !

 

 

 

استفاده از مطالب بالا با ذکر منبع بلامانع است

باتشکر از شبنم رایانه

اصل مقاله بالا را میتوانید از لینک زیر با حجم ۴۰۰ کیلوبایت دانلود نمایید


 


اضافه کردن نظر